Paskelbta

Šilumos siurbliai oras-vanduo veikimo principas

Šiandieną dažnam vartotojui, turinčiam nuosavą namą ar jį statantis, iškyla klausimas, kuris šildymo šaltinis geriausias. Dauguma ekspertų rekomenduoja šilumos siurblį oras-vanduo. Tai įtakoja keletas veiksnių, prie ko pamažu ir prieisime.

Šilumos siurblio oras-vanduo veikimo principas

     Šilumos siurblių darbas gana paprastas. Pagrindinės šilumos siurblio dalis sudaro: kompresorius, freono dujos, garintuvai, kitaip dar šilumokaičiai, ventiliatoriai bei valdymo blokas. Netiesioginėmis dalimis būtų galima laikyti ir dvi terpes (lauką ir patalpą), nes be jų jokie procesai nevyktų. Įprastai išvardintos dalys sudaro du blokus, tai yra lauko ir vidaus. Tokio tipo šilumos siurblys vadinamas Split tipo. Kai kurie modeliai šilumos siurblių sudaryti tik iš lauko bloko, tokio tipo šilumos siurbliai vadinami monoblokiniais.

      Visi šilumos gamybos procesai prasideda lauko bloke. Ventiliatorių pagalba lauko oras yra cirkuliuojamas per šilumokaitį, kurio viduje yra freono dujos. Cirkuliuojant orą šilumokaitis su dujomis yra šildomas. Taip taip – būtent šildomas. Ši frazė tinka dėl to, kad freono dujos ima garuoti esant net ir neigiamai temperatūrai, o praėjus darbiniam ciklui iš namo į laukinį šilumokaitį sugrįžta atšalęs freonas. Čia veikia šaldytuvo principas, tik šaltis išmetamas ne į vidų, o laukan. Išgarintas freonas šilumokaityje kompresoriaus pagalba yra suspaudžiamas, taip jo temperatūra pakeliama į mums jau reikiamą temperatūrą. Tuomet visa pagaminta šiluma per vidinį šilumokaitį yra atiduodama į vartotojo uždarą vandeninę sistemą, kuri išnešioja šilumą po namus, o atšalęs ir susikondensavęs freonas vėl grįžta į šilumokaitį, kur visas procesas prasideda iš naujo.

     Šilumos siurbliai gali ir vėsinti. Vėsinant visas darbo principas vyksta analogiškai tik priešinga puse.    

Šilumos siurblių oras-vanduo pasirinkimas

     Kadangi šilumos siurbliai oras-vanduo pagamintą energiją perduodą į vandeninę sistemą jie gali būti naudojami tiek su namo grindinio šildymo sistema, tiek su radiatorine ir net su ventiliatoriniais konvektoriais. Esminis dalykas pasirenkant siurblį – tiksliai suprasti savo namo bei jo šildymo sistemos savybes. Naudojantis grindinine sistema patartina rinktis žematemperatūrinį šilumos siurblį, nes jie įprastai pigesni. Turint radiatorius geriau rinktis aukštatemperatūrinį šilumos siurblį, ypač senuose namuose, nes dažniausiai jų radiatoriai parinkti aukštesniai darbiniai temperatūrai. Renovuojant seną ar statant naują namą galima rinktis ir žematemperatūrinį siurblį, tik tada svarbu pasirinkti ir tinkamus radiatorius. Taip pat nereikia pamiršti, kad renkantis šilumos siurblį jis turėtų būti bent pora kilovatų galingesnis nei šildomų patalpų šilumos poreikis. Taip yra dėl to, kad priklausomai nuo miesto, projektinis pastato šilumos poreikis skaičiuojamas nuo -22C lauko oro temperatūros, o lauke šąlant orui siurblių pagaminamas šilumos kiekis mažėja, kurį kompensuoti padeda rezervinis elektrinis tenas, kuriam įsijungus padidėja elektros sąnaudos. Pasirinkus tinkamą šilumos siurblį galima išvengti elektrinio teno naudojimo ir šilumą gamintis ypač pigiai.

Šilumos siurblių oras-vanduo privalumai

Rinkoje gausu įvairių šilumą gaminančių įrenginių, tačiau tik oras-vanduo turi tiek daug privalumų.

  1. Pirmiausia, šilumos siurbliai šilumą gamina tausodami gamtą. Iš vieno kilovato elektros, kuri pagaminama ypač efektyviose elektrinėse, gauname iki 6 kilovatų šilumos.
  2. Šilumos siurbliui reikalinga energijos rūšis, tai yra elektra, mažiausiai priklausoma nuo politinių veiksnių. Įsidiegus papildomas sistemas – elektros energiją, reikalinga šilumos siurbliui, galima pasigaminti namie, taip tampant visiškai nepriklausomu nuo bet kokio kuro tiekėjo.
  3. Montavimas sąlyginai paprastas. Sąlyginai reiškia, kad įrangą turėtų montuoti darbą išmanantys specialistai. Tačiau ją montuojant nereikia gręžti specialių giluminių gręžinių, taip pat nereikia jungtis prie bendro vartotojų tinklo (pvz. dujotiekis) ar įrenginėti sandėliavimo patalpų kurui.
  4. Instaliaciniai kaštai pigesni nei kitų šilumą gaminančių įrenginių. Tiesa, kartais yra manoma, kad kieto kuro katilą susimontuoti kur kas pigiau, tačiau yra pamirštama vertinti sandėliavimo patalpų instaliacinius kaštus.
  5. Lyginant kieto kuro katilus ir šilumos siurblį oras-vanduo galima nesunkiai suprasti, kad naudotis šilumos siurbliu yra kur kas lengviau ir patogiau. Naudojant šilumos siurblį galima pamiršti varginančius krovos darbus, sumažėja gaisro namuose pavojus, taip pat nereikia jaudintis kad atšals palikti namai, nelikus kas galėtų užkurti katilą.

Šilumos siurblių palyginimas

     Rinkoje be šilumos siurblių oras-vanduo taip pat yra ir kitokio tipo šilumos siurblių, kaip kad šilumos siurbliai gruntas-vanduo, vanduo-vanduo bei kt. Esminis visų siurblių skirtumas, tai terpė iš kurios jie pasiima energiją šilumos gamybai. Atsižvelgiant į įrenginių gyvavimo laikotarpį bei instaliacijos kaštus geriausia yra rinktis oras-vanduo šilumos siurblius. Jų instaliacija paprasčiausia, pigiausia ir priežiūra lengviausia. Nors tokie šilumos siurbliai kaip gruntas-vanduo ar vanduo-vanduo šiek tiek yra efektyvesni, jų instaliaciniai kaštai neatperka efektyvumo, o kaip anksčiau jau buvo minėta juos sumontuoti yra kur kas ir sunkiau. Šilumos siurbliams gruntas-vanduo reikia gręžti giluminį gręžinį ir į jį įleidinėti vamzdžius, taip pat galima vamzdyną horizontaliai pakloti kelių metrų gylyje. Šilumos siurbliams vanduo-vanduo reikia vamzdyną pakloti vandens telkinyje, neužšąlančiame vandens sluoksnyje. Kalbant apie šilumos siurblį oras-vanduo jums gana išskirti tik mažą lopinėlį prie žemės, kur būtų galima pastatyti lauko bloką, kuris energiją pasiimtų iš lauko.

     Apibendrinant galima pasakyti, kad oras-vanduo yra optimaliausias sprendimas namų šildymui. Šilumos siurblio oras-vanduo pagaminama šiluma vieną pigiausių, dėl ko instaliaciniai kaštai atsiperka per labai trumpą laiką lyginant su kitais šilumą gaminančiais įrenginiais.

Reikia konsultacijos? Kreipkitės! Mūsų specialistai padės išsirinkti geriausią šilumos siurblį Jūsų būstui.

Vadybininko konsultacija
Mob.: +370 608 94 666
El.paštas: info@specdarbai.lt